First Phase (2011-12)
 
 
 

Back to Homepage

District wise list of FoCT

List of Coordinators and  Master Trainers

Training Schedule and Course Coverage Application Form for Training Programme
Centre wise list of FoCT(2011-12) 2nd Phase (2012-13) 6917 3rd Phase (2013-14)

4th Phase (2014-15)

Video Films on Friends of coconut tree

 

Quick Search for Friends of Coconut Tree

 

 List of Friends, Mobile numbers and Photo Album

 

Thirtieth Week (186)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No.of trainees

1 Kottayam Social Service Society, Kottayam 19th to 24th Mar, 12 20
2 Kottayam Social Service Society, Kottayam 19th to 24th Mar, 12 20
3 Kottayam KVK, Kottayam 19th to 24th Mar, 12 20
4 Kottayam KVK, Kottayam 19th to 24th Mar, 12 20
5 Thrissur Green Army, Athani 23rd to 28th Mar, 12 40
6 Palakkad Maithri, Govindapuram, Palakkad 19th to 24th Mar, 12 18
7 Malappuram Maithri, Govindapuram, Palakkad 19th to 24th Mar, 12 10
8 Kozhikode KVK, Peruvannamoozhy 19th to 24th Mar, 12 18
9 Maharashtra Reg.Fruit Res. Station, Vengurle, Sindhudurg 16th to 21st Mar, 12 20

 

Twenty Nineth Week (232)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No.of trainees

1 Trivandrum KVK, Mitraniketan, Vellanad 12th to 17th Mar, 12 30
2 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 12th to 17th Mar, 12 32
3 Kottayam Social Service Society, Kottayam 12th to 17th Mar, 12 40
4 Kollam YMCA, Kottiyam 12th to 17th Mar, 12 22
5 Pathanamthitta KVK, Pathanamthitta 12th to 17th Mar, 12 22
6 Thrissur Green Army, Athani 12th to 17th Mar, 12 42
7 Palakkad Maithri, Govindapuram 12th to 17th Mar, 12 16
8 Malappuram Maithri, Govindapuram, Palakkad 12th to 17th Mar, 12 10
9 Karnataka CDB DSP Farm, Mandya 14th to 19th Mar, 12 18

 

Twenty Eighth Week (173)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No.of trainees

1

Kollam

YMCA, Kottiyam

5th to 10th Mar, 12

20

2

Kollam

YMCA, Kottiyam

5th to 10th Mar, 12

21

3

Alappuzha

Socio Economic Unit Foundation, Sarvodayapuram, Kattoor

5th to 10th Mar, 12

22

4

Alappuzha

Socio Economic Unit Foundation, Sarvodayapuram, Kattoor

5th to 10th Mar, 12

21

5

Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode  5th to 10th Mar, 12 42
6 Palakkad Maithri, Govindapuram 5th to 10th Mar, 12 10
7 Malappuram Maithri, Govindapuram, Palakkad 5th to 10th Mar, 12 37

 

Twenty Seventh Week (228)

 

No District / UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 27th Feb to 3rd Mar, 12 23
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 27th Feb to 3rd Mar, 12 23
3 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 27th Feb to 3rd Mar, 12 23
4 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 27th Feb to 3rd Mar, 12 34
5 Kottayam LEDS, Thanneermukkam 27th Feb to 3rd Mar, 12 29
6 Palakkad Maithri, Govindapuram 27th Feb to 3rd Mar, 12 11
7 Malappuram Maithri, Govindapuram, Palakkad 27th Feb to 3rd Mar, 12 29
8 Malappuram Vyapara Bhavan, Poonoor 29th Feb to 5th Mar 12 17
9 Kozhikode Koduvally Block Panchayat 1st to 6th Mar, 12 19
10 Kannur Maithri, Karikkayam 27th Feb to 3rd Mar, 12 20

 

Twenty Sixth Week (151)

 

No District / UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Kollam YMCA, Kollam 20th to 25th Feb, 12 23
2 Kollam YMCA, Kollam 20th to 25th Feb, 12 24
3 Kottayam Social Service society 20th to 25th Feb, 12 23
4 Palakkad Maithri, Govindapuram 20th to 25th Feb, 12 6
5 Malappuram Maithri, Govindapuram 20th to 25th Feb, 12 26
6 Malappuram Vyapara Bhavan, Poonor 23rd to 28th Feb, 12 23
7 Kozhikode Koduvally Block Panchayat 23rd to 28th Feb, 12 25

 

Twenty Fifth Week (345)

 

No District / UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 13th to 18th Feb, 12 31
2 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 13th to 18th Feb, 12 29
3 Pathanamthitta KVK, Pathanamthitta 13th to 18th Feb, 12 26
4 Kottayam LEDS, Thannermukkom 13th to 18th Feb, 12 26
5 Alappuzha Socio Economic Unit Foundation, Sarvodayapuram, Kattoor PO 13th to 18th Feb, 12 20
6 Alappuzha Socio Economic Unit Foundation, Sarvodayapuram, Kattoor PO 13th to 18th Feb, 12 18
7 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 13th to 18th Feb, 12 20
8 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 13th to 18th Feb, 12 21
9 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathocode 16th to 21st Feb, 12 41
10 Palakkad Maithri, Govindapuram 13th to 18th Feb, 12 5
11 Malappuram Maithri, Govindapuram 13th to 18th Feb, 12 35
12 Kozhikode Block Panchayath, Koduvally 13th to 18th Feb, 12 18
13 Kannur Maithri, Karikkayam 13th to 18th Feb, 12 32
14 Kasaragod KVK, CPCRI 13th to 18th Feb, 12 23
 

Twenty Fourth Week (111)

No District / UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Grameena Padana Kendram 06th to 11th Feb, 12 19
2 Palakkad Maithri, Govindapuram 06th to 11th Feb, 12 10
3 Malappuram Maithri, Govindapuram 06th to 11th Feb, 12 36
4 Kozhikode Block Panchayath, Koduvally 06th to 11th Feb, 12 18
5 Kannur Maithri, Karikkayam 06th to 11th Feb, 12 28
 

Twenty Third Week (224)

1 Trivandrum KVK, Mithraniketan, Vellanad, Tvm 30th Jan to 4th Feb 12 21
2 Alappuzha Socio Economic Unit Foundation, Sarvodayapuram, Kattoor 30th Jan to 4th Feb 12 23
3 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 30th Jan to 4th Feb 12 23
4 Ernakulam Thirumarady Panchayat Community Hall 30th Jan to 4th Feb 12 30
5 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode 30th Jan to 4th Feb 12 41
6 Malappuram KVK, Malappuram 30th Jan to 4th Feb 12 19
7 Malappuram Maithri, Muthalamada 30th Jan to 4th Feb 12 24
8 Kannur Maithri, Karikkayam 30th Jan to 4th Feb 12 24
9 Kasaragod KVK, CPCRI 30th Jan to 4th Feb 12 19

Twenty Second Week (283)

No District / UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Grameena Padana Kendran, Karakulam 23rd to 28th Jan, 12 27
2 Kollam KVK, Kottarakkara 23rd to 28th Jan, 12 22
3 Kollam KVK, Kottarakkara 23rd to 28th Jan, 12 22
4 Kollam YMCA, Kottiyam 23rd to 28th Jan, 12 25
5 Kottayam KVK, Kottayam 24th to 29th Jan, 12 18
6 Ernakulam Swasrayagram, Pullani 23rd to 28th Jan, 12 20
7 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikara 23rd to 28th Jan, 12 36
8 Ernakulam Samanvaya Retreat Centre, Pambakkuda, Ekm 23rd to 28th Jan, 12 30
9 Palakkad KVK, Pattambi 23rd to 28th Jan, 12 19
10 Malappuram Maithri, Muthalamada 23rd to 28th Jan, 12 21
11 Malappuram Maithri, Muthalamada 23rd to 28th Jan, 12 22
12 Kannur Maithri, Karikkayam 23rd to 28th Jan, 12 21

Twenty First Week (308)

No District / UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum KVK, Mithranikethan, Vellanad 16th to 21st Jan, 12 28
2 Alappuzha Socio Economic Unit Foundation, Sarvodayapuram, Kattoor PO

16th to 21st Jan, 12

23
3 Alappuzha KVK, Alappuzha 16th to 21st Jan, 12 15
4 Pathanamthitta KVK, Pathanamthitta 16th to 21st Jan, 12 16
5 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 16th to 21st Jan, 12 17
6 Ernakulam Swasrayagram, Pullani 16th to 21st Jan, 12 23
7 Ernakulam Samanwaya Retreat Centre, Pampakkuda 16th to 21st Jan, 12 23
8 Ernakulam Samanwaya Retreat Centre, Pampakkuda 16th to 21st Jan, 12 18
9 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode, 16th to 21st Jan, 12 48
10 Malappuram Maithri, Urukulam, Govindapuram PO 16th to 21st Jan, 12 18
11 Kozhikode KVK, Peruvannamoozhi 16th to 21st Jan, 12 27
12 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu 16th to 21st Jan, 12 32
13 Kasaragod KVK, CPCRI 16th to 21st Jan, 12 20

Twentyth Week (242)

No District / UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 09th to 14th Jan, 12 23
2 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 09th to 14th Jan, 12 24
3 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 09th to 14th Jan, 12 18
4 Ernakulam Swasrayagram, Pullani 09th to 14th Jan, 12 13
5 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode 09th to 14th Jan, 12 20
6 Malappuram KVK, Thavanoor 09th to 14th Jan, 12 19
7 Malappuram Maithri, Urukulam, Govindapuram 09th to 14th Jan, 12 27
8 Kozhikode Vyapara Bhavan, Poonoor 09th to 14th Jan, 12 26
9 Kozhikode Koduvally Block Panchayath 10th to 15th Jan, 12 21
10 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu 09th to 14th Jan, 12 31
11 Maharashtra Regional Coconut Research Station, Bhatye 09th to 14th Jan, 12 20
 

Nineteenth Week (228)

No District / UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 2nd to 7th Jan, 12 21
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 2nd to 7th Jan, 12 21
3 Kollam KVK, Kottarakkara 2nd to 7th Jan, 12 28
4 Kollam YMCA, Kottiyam 2nd to 7th Jan, 12 36
5 Alappuzha Socio Economic Centre, Alappuzha 2nd to 7th Jan, 12 25
6 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 2nd to 7th Jan, 12 19
7 Ernakulam Swasrayagram, Pullani 2nd to 7th Jan, 12 12
8 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram 2nd to 7th Jan, 12 11
9 Malappuram Maithri, Urukulam, Govindapuram 2nd to 7th Jan, 12 22
10 Kozhikode Block Panchayat, Koduvally 2nd to 7th Jan, 12 17
11 Kozhikode Vyapara Bhavan, Poonoor 3rd to 8th Jan, 12 16

 

Eighteenth Week (76)

 

No District / UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram PO 26th to 31st Dec, 11 16
2 Kozhikode Block Panchayat, Koduvally 26th to 31st Dec, 11 22
3 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu 26th to 31st Dec, 11 20
4 Kasaragod KVK, CPCRI 26th to 31st Dec, 11 18

 

Seventeenth Week (174)

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 19th to 24th Dec, 11 18
2 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 20th to 25th Dec, 11 22
3. Alappuzha KVK, Krishnapuram 19th to 24th Dec, 11 14
4 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 19th to 24th Dec, 11 22
5 Ernakulam Swasrayagram, Pullani 19th to 24th Dec, 11 17
6 Malappuram Maithri, Urukulam, Muthalamada 19th to 24th Dec, 11 20
7 Kozhikode Vyapara Bhavan, Poonoor 19th to 24th Dec, 11 23
8 Kozhikode Block Panchayat, Koduvally 19th to 24th Dec, 11 23
9 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu 19th to 24th Dec, 11 15

 

Sixteenth Week (290)

 

No District/UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum KVK, Mithanikethan, Vellanad 12th to 17th Dec, 11 20
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 12th to 17th Dec, 11 23
3 Kollam KVK, Kottarakkara 12th to 17th Dec, 11 36
4 Pathanamthitta KVK, Pathanamthitta 12th to 17th Dec, 11 19
5 Alappuzha Socio Economic Unit Foundation, Sarvodayapuram, Kattoor 12th to 17th Dec, 11 30
6 Ernakulam LEDS, Puthenvelikkara, Ernakulam 12th to 17th Dec, 11 17
7 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathikode 13th to 18th Dec, 11 23
8 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathikode, Thrissur (Participants from Lakshadweep) 13th to 18th Dec, 11 21
9 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram PO 12th to 17th Dec, 11 17
10 Malappuram Maithri, Urukulam, Muthalamada 12th to 17th Dec, 11 18
11 Malappuram KVK, Thavanoor 12th to 17th Dec, 11 20
12 Kozhikode KVK, Peruvannamoozhi 12th to 17th Dec, 11 14
13 Kozhikode Vyaparabhavan, Ponoor 12th to 17th Dec, 11 17
14 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu 12th to 17th Dec, 11 15

 

 

Fifteenth Week (152)

 

No District/UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Karakulam Grameena Padana Kendram 05th to 10th Dec, 11 20
2 Trivandrum Karakulam Grameena Padana Kendram 05th to 10th Dec, 11 19
3 Ernakulam Swasrayagram, Pullani, Angamali 05th to 10th Dec, 11 19
4 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram 05th to 10th Dec, 11 15
5 Thrissur KVK, Mannuthy, Thrissur 09th to 14th Dec, 11 23
6 Malappuram Maithri, Urukulam, Govindapuram 05th to 10th Dec, 11 21
7 Kozhikode Block Panchayath, Koduvally 07th 12th Dec, 11 20
8 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu 05th to 10th Dec, 11 15

 

 

Fourteenth Week (213)

 

 

No District/UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees

1

Trivandrum Karakulam Grameena Padana Kendram, Karakulam 28th Nov to 03rd Dec, 11 30

`2

Kollam YMCA, Kottiyam, Kollam 28th Nov to 03rd Dec, 11 29
3 Alappuzha Socio Economic Unit Foundation, Sarvodayapuram, Kattoor 28th Nov to 03rd Dec, 11 13
4 Ernakulam Swasrayagram, Pullani, Angamali 28th Nov to 03rd Dec, 11 26
5 Kozhikode KVK, Peruvannamoozhi 28th Nov to 03rd Dec, 11 20
6 Kozhikode Vyaparabhavan, Poonoor 30th Nov to 05th Dec, 11 20
7 Kozhikode Block Panchayath, Koduvally 01st Dec to 06th Dec, 11 21
8 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram 28th Nov to 03rd Dec, 11 32
9 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu 28th Nov to 03rd Dec, 11 22

 

 

 

Thirteenth Week (231)

 

 

  District /UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum KVK, Mithraniketan, Vellanad 21st Nov to 26th Nov, 11 27
2 Kollam KVK, Kottarakkara 21st Nov to 26th Nov, 11 24
3 Alappuzha

KVK, Alappuzha

21st Nov to 26th Nov, 11 17
4 Ernakulam

Swasrayagram, Pullani, Angamali

21st Nov to 26th Nov, 11 19
5 Ernakulam

Samanvaya Retreat Centre, Pampakuda

21st Nov to 26th Nov, 11 16
6 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode 21st Nov to 26th Nov, 11 22
7 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode, Thrissur (Participants from Lakshadweep) 21st Nov to 26th Nov, 11 21
8 Palakkad KVK, Pattambi,  Palakkad 21st Nov to 26th Nov, 11 19
9 Kozhikode Krishi Bhavan, Kattippara 23rd Nov to 28th Nov, 11 21
10 Kozhikode Vyaparabhavan, Poonoor 24th Nov to 29th Nov, 11 21
11 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu 21st Nov to 26th Nov, 11 24

 

 

Twelveth Week (151)

 

 

  District /UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Kollam YMCA, Kottiyam, Kollam 14th Nov to 19th Nov, 11 28
2 Alappuzha

Socio Economic Unit Foundation, Sarvodayapuram, Kattoor

14th Nov to 19th Nov, 11 25
3 Ernakulam Swasrayagram, Pullani, Angamali 14th Nov to 19th Nov, 11 16
4 Thrissur KVK, Mannuthy, Thrissur 14th Nov to 19th Nov, 11 23
5 Palakkad Maithri, Urkulam, Govindapuram PO, Muthalamada, Palakkad 15th Nov to 20th Nov, 11 15
6 Malappuram KVK, Thavanoor, Malappuram 14th Nov to 19th Nov, 11 21
7 Kasaragod KVK, CPCRI, Kasaragod 17th to 22th Nov, 11 23

 

 

Eleventh Week (79)

  District /UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Karakulam Grameena Padana Kendram, Trivandrum 07th Nov to 12th Nov, 11 18
2 Palakkad Maithri, Urkulam, Govindapuram PO, Muthalamada, Palakkad 08th Nov to 13th Nov, 11 18
3 Ernakulam Don Bosco, Vaduthala, Ernakulam 07th Nov to 12th Nov, 11 20
4 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu, Kannur 07th Nov to 12th Nov, 11 23

 

Tenth Week (190)

  District /UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Karakulam Grameena Padana Kendram, Trivandrum 31st Oct to 05th Nov, 11 27
2 Trivandrum KVK, Mithraniketan, Vellanad, Thiruvananthapuram 31st Oct to 05th Nov, 11 23
3 Kollam YMCA, Kottiyam, Kollam 31st Oct to 05th Nov, 11 21
4 Pathanamthitta KVK, Pathanamthitta 31st Oct to 05th Nov, 11 19
5 Palakkad Maithri, Urkulam, Govindapuram PO, Muthalamada, Palakkad 31st Oct to 05th Nov, 11 20
6 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode, Thrissur 31st Oct to 05th Nov, 11 41
7 Kozhikode KVK, Peruvannamoozhi, Kozhikode 31st Oct to 05th Nov, 11 20
8 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu, Kannur 31st Oct to 05th Nov, 11 19

 

 

Nineth Week (97)

  District /UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum Karakulam Grameena Padana Kendram, Trivandrum 24th to 29th Oct, 11 24
2 Ernakulam Samanvaya Retreat Centre, Pampakuda, Ernakulam 24th to 29th Oct, 11 14
3 Palakkad Maithri, Urkulam, Govindapuram PO, Muthalamada, Palakkad 24th to 29th Oct, 11 18
4 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu, Kannur 24th to 29th Oct, 11 24
5 Kasaragod KVK, CPCRI, Kasaragod 24th to 29th Oct, 11 17

 

 

Eighth Week (212)

  District /UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Kollam KVK, Kottarakkara, Kollam 17th to 22nd Oct, 11 24
2 Kollam YMCA, Kottiyam, Kollam 17th to 22nd Oct, 11 26
3 Kottayam KVK, Kottayam 17th to 22nd Oct, 11 20
4 Thrissur KVK, Mannuthi, Thrissur 17th to 22nd Oct, 11 22
5 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode, Thrissur 17th to 22nd Oct, 11 20
6 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode, Thrissur
(Participants from Lakshadweep)
17th to 22nd Oct, 11 19
7 Palakkad Maithri, Urkulam, Govindapuram PO, MuthalamadaPalakkad 17th to 22nd Oct, 11 23
8 Malappuram KVK, Thavanoor, Malappuram 17th to 22nd Oct, 11 21
9 Kozhikkode Krishi Bhavan, Kattippara, Kozhikode 17th to 22nd Oct, 11 18
10 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu, Kannur 17th to 22nd Oct, 11 19

 

Seventh Week (238)

  District /UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Trivandrum KVK, Mithraniketan, Vellanad, Thiruvananthapuram 10th to 15th Oct, 11 15
2 Kollam YMCA, Kottiyam, Kollam 10th to 15th Oct, 11 21
3 Pathanamthitta KVK, Pathanamthitta 10th to 15th Oct, 11 20
4 Alappuzha KVK, Alappuzha 10th to 15th Oct, 11 13
5 Ernakulam Samanvaya Retreat Centre, Pampakuda, Ernakulam 10th to 15th Oct, 11 22
6 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode, Thrissur 10th to 15th Oct, 11 18
7 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode, Thrissur 
(Participants from Lakshadweep Islands)
10th to 15th Oct, 11 22
8 Palakkad KVK, Pattambi, Palakkad 10th to 15th Oct, 11 19
9 Palakkad Maithri, Urkulam, Govindapuram PO, Muthalamada, Palakkad 10th to 15th Oct, 11 9
10 Kozhikode KVK, Peruvannamoozhi, Kozhikode 10th to 15th Oct, 11 18
11 Kozhikode Krishibhavan Kattippara, Kozhikode 11th to 16th Oct, 11 22
12 Kannur Maithri, Karikkayam Manakadavu, Kannur 10th to 15th Oct, 11 19
13 Kasaragod KVK, CPCRI, Kasaragod 10th to 15th Oct, 11 20

 

Sixth Week (21)

  District /UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Palakkad Maithri, Urkulam, Govindapuram PO, MuthalamadaPalakkad 3rd to 8th Oct, 11 21

 

Fifth Week (150)

  District /UT Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees
1 Kollam KVK, Kottarakka, Kollam 26th Sep to 1st Oct, 11 20
2 Kollam YMCA, Kottiyam, Kollam 26th Sep to 1st Oct, 11 22
3 Kottayam KVK, Kottayam 26th Sep to 1st Oct, 11 20
4 Malappuram KVK, KCAET Campus, Tavanur, Malappuram 26th Sep to 1st Oct, 11 20
5 Palakkad Maithri, Urkulam, Govindapuram PO, MuthalamadaPalakkad 26th Sep to 1st Oct, 11 26
6 Thrissur Green Army, Aravoor, Mundathicode, Thrissur 
(Participants from Lakshadweep Islands)
26th Sep to 1st Oct, 11 19
7 Kannur Maithri, Karikkayam Manakadavu, Kannur 26th Sep to 1st Oct, 11 23

 

 

Fourth Week (114)

 

1 Alappuzha Krishi Vigyan Kendra, Alappuzha, CPCRI (RS) 19th to 24th Sep, 11

14

2 Ernakulam Assissi Shanti Kendra, Karukutty, Ernakulam 19th to 24th Sep, 11 21
3 Malappuram Maithri, Urkulam, Muthalamada, Palakkad 19th to 24th Sep. 11 11
4 Palakkad Maithri, Urkulam, Muthalamada, Palakkad 19th to 24th Sep, 11 9
5 Kozhikode Krishibhavan Kattippara, Kozhikode 20th to 25th Sep, 11 20
6 Kannur Maithri, Karikkayam Manakadavu, Kannur 19th to 24th Sep, 11 19

7

Kasaragod

KVK, CPCRI, Kasaragod

19th to 24th Sep, 11

20

 

 

 

Third Week (152)

 

1

Trivandrum

Krishi Vigyan Kendra (KVK), Mithraniketan, Vellanad

12th to 17th Sep, 11

25

2

Thrissur

KVK, Mannuthi, Thrissur

12th to 17th Sep, 11

20

3

Palakkad

Maithri, Urkulam, Govindapuram, Palakkad

12th to 17th Sep, 11 21

4

Palakkad

KVK, Pattambi, Palakkad

12th to 17th Sep, 11 19

5

Kozhikode

KVK, Peruvannamoozhi, Kozhikode

12th to 17th Sep, 11

26

6

Kozhikode

Krishibhavan Kattippara, Kozhikode

14th to 19th Sep, 11

20

7

Kannur

Maithri, Manakkadavu, Kannur

12th to 17th Sep, 11

21

 

 

Second Week (165)

 

  District Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees

1

Trivandrum

Krishi Vigyan Kendra (KVK), Mithraniketan, Vellanad

29th Aug to 3rd Sep, 11

21

2

Alappuzha

Marshall Industries, SNDP Hall, Mararikkulam, Alappuzha

29th Aug to 3rd Sep, 11

21

3

Ernakulam

Aromatic & Medicinal Plants Research Station, Odakkali

29th Aug to 3rd Sep, 11

20

4

Thrissur

KVK, Mannuthi, Thrissur

31st Aug to 5th Sep 11 22

5

Palakkad

Maithri, Govindapuram, Palakkad

29th Aug to 3rd Sep, 11

19

6

Kozhikode

KVK, Peruvannamoozhi, Kozhikode

29th Aug to 3rd Sep, 11

22

7

Kannur

Maithri, Manakkadavu, Kannur

29th Aug to 3rd Sep, 11

20

8

Kasaragod

KVK, Kasaragod

24th to 29th Aug, 11

20

 

 

First Week (189)

 

  District Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers Photo Album No.of trainees

1

Trivandrum

Krishi Vigyan Kendra (KVK), Mithraniketan, Vellanad

17th to 22nd Aug, 11

19

2

Kollam

KVK, Kottarakkara, Kollam

17th to 22nd Aug, 11

20

3

Kottayam

KVK, Kottayam

17th to 22nd Aug, 11

21

4

Alappuzha

KVK, Alappuzha

17th to 22nd Aug, 11

13

5

Ernakulam

Aromatic & Medicinal Plants Research Station, Odakkali

17th to 22nd Aug, 11

20

6

Thrissur

KVK, Mannuthi, Thrissur

17th to 22nd Aug, 11

18

7

Palakkad

KVK, Pattambi

17th to 22nd Aug, 11

21

8

Kozhikode

KVK, Peruvannamoozhi, Kozhikode

13th to 17th Aug, 11 (Pilot batch)
17th to 22nd Aug, 11

16

9

Kannur

RARS, KAU, PILICODE, Kannur

17th to 22nd Aug, 11

21

10

Kasaragod

KVK, Kasaragod

17th to 22nd Aug, 11

20

 

 

 

* Friends of Coconut Tree

Coconut Tree climbers are a rarity these days in Kerala and other coconut growing states of Karnataka, Tamil Nadu, Andhra Pradesh, Maharastra and Goa, with very few taking on the traditional profession. Coconut climbers are a very vital link in the production chain. The consistent supply of raw nuts for the market as well as for the processing sector can be ensured only by strict adherence to the regular harvesting schedule. In many areas, farmers are forced to seek help from migrant labourers, who charge exorbitant amounts, despite not being familiar with the art of coconut climbing. 'The scarcity of labour disrupts harvesting cycles thus causing loss of income to the growers. As against the general norm of harvesting cycles of 45-60 days, farmers are currently able to harvest only once in three to four months. Though the Coconut Development Board is training unemployed youth in palm climbing, there is a reluctance to enter this field because of the occupational risk and the arduous labour involved in climbing tall coconut trees. In the recent past there has been an array of coconut palm climbing devices developed by individuals, Research Institutions, Universities and NGO’s , which are claimed to be safe and easy to operate. But in spite of all the efforts taken in the recent past, there is still an acute shortage of trained coconut palm climbers for harvesting and plant protection activities. With a serious view to tackle this problem, the Board would be conducting a massive training program to train about 5000 underemployed youth in developing special skills and confidence in coconut palm climbing and plant protection activities for the benefit of the coconut community as a whole.


Objective:

  • To develop a professional group of youth under the banner of “Friends of Coconut Tree” for harvesting and plant protection operations in coconut
  • To impart training to a group of unemployed youth in developing technical skills, entrepreneurship capacity, leadership qualities and communication skills to address the needs of the coconut growers. 
  • To make them self reliant and instill confidence in undertaking the responsibility of “Friends of Coconut Tree”.
  • To tackle the problem of unavailability of coconut tree climbers for coconut farming and plant protection activities
  • Generate appropriate technologies to support sustainable growth of coconut sector and generate employment opportunities for the youth

Mode of implementation:

It is proposed to identify, train and handhold at least 5000 underemployed youth under the “Friends of Coconut Tree” covering 10 major coconut growing districts of the state of Kerala. The identification of youth can be carried out through Kudumbashree units under the concerned local bodies, Kera karshaka samithis, Krishi Vigyan Kendras, clusters, Coconut Producers societies (CPS), youth clubs under Nehru Yuva Kendras, Vikas Vahini Volunteer clubs of NABARD(VVV), Primary Agricultural Societies, Coconut Growers Cooperatives, NGOs and Self Help Groups of NGOs.

Criteria for selection: 
• Age group of 18-40 yrs 
• Preferably underemployed healthy individuals 
• Free from any disability 
• Minimum education up to seventh standard 
• Minimum of 30% of trainees to be women 
The training will be conducted in batches of a minimum of 20 for a week (6 days). The training will be 
residential and will include technical, managerial and practical sessions. 
Program Coverage 
1. Coconut climbing techniques 
2. Coconut harvesting operations and crown cleaning aspects 
3. Spraying and pest control operation 
4. Pollination and hybridization techniques 
5. Plant protection measures 
6. Identification of tender nut, mature coconut and seed nut 
6. Developing Leadership quality and communication skills 
7. Entrepreneurship development skills 
8 Thrift/ Savings management 

Address for communication: 
The Chairman 
Coconut Development Board 
Kera Bhavan, SRV High School Road, Kochi – 11 

 

 

 

 

Friends of Coconut Tree Districtwise

Video Films on Friends of coconut tree

Kera Suraksha Insurance Scheme - Application Form

Kera Suraksha Insurance Scheme - Accident Claim Form

Coconut Producers' Society

Photo Gallery

Media on
coconut

 

BACK

HOME

Back

Home