Back to Homepage

District wise list of FoCT List of Coordinators and  Master Trainers

Training Schedule and Course Coverage

Application Form for Training  (English) Application Form for Training  (Malayalam)
Media coverage on FoCT Video Films on FoCT FoCT online registration FoCT reporting through SMS Application Form for Training (Telugu)
1st Phase (2011-12) 5604 2nd Phase
(2012-13)
7491
3rd Phase
(2013-14) 11823
4th Phase
(2014-15)
Kera Suraksha Insurance Scheme - Application Form
Centre wise list of FoCT - Third Phase 2013-14 Quick Search for Friends of Coconut Tree Training cost estimate per FoCT batch Kera Suraksha Insurance Scheme - Accident Claim Form
  • 11823 trainees successfully completed training in 52 weeks [506 batches] (3rd Phase - started on 1-4-13)

 List of Friends, Mobile numbers and Photo Album

 

 

Third Phase - 2013-14

 

52nd Week (315)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Changathikootam CPS 24 to 29 Mar 2014 20
2 Kollam Quilon Social Service Society, Neendakara 24 to 29 Mar 2014 37
3 Pathanamthita PASSS, Pazhakulam 24 to 29 Mar 2014 35
4 Pathanamthita KVK, Pathanamthitta 24 to 29 Mar 2014 14
5 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 24 to 29 Mar 2014 50
6 Karnataka CDB DSP Farm, Mandya 24 to 29 Mar 2014 36
7 Karnataka Christ University, Kumbalgodu, Mysore Rd, Bangalore 24 to 29 Mar 2014 20
8 Karnataka Chamundeswary CPF, Kadakola, Mysore 24 to 29 Mar 2014 20
9 Karnataka KVK Hirehalli, Tumkur 24 to 29 Mar 2014 40
10 Assam CDB DSP Farm, Abhayapuri 21 to 26 Mar 2014 23
11 Andhra Pradesh KVK Kaligiri, Chittoor Dist. 21 to 26 Mar 2014 20

 

51st Week (432)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Parassala CPF 17 to 22 Mar 2014 40
2 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 17 to 22 Mar 2014 20
3 Kollam YMCA, Kollam 17 to 22 Mar 2014 18
4 Kottayam Krishi Vigyan Kendra 17 to 22 Mar 2014 22
5 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 17 to 22 Mar 2014 16
6 Malappuram Malappuram Producer company 17 to 22 Mar 2014 46
5 Malappuram Kera Suraksha Federation of CPS, Maranchery 17 to 22 Mar 2014 25
7 Malappuram Moothedam CPF, Nilambur 17 to 22 Mar 2014 25
8 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandy 17 to 22 Mar 2014 33
9 Kasaragod MASSS, Rajapuram 17 to 22 Mar 2014 27
10 Tamil Nadu WRDT Arasampatti, Krishnagiri 13 to 18 Mar 2014 40
11 Tamil Nadu WRDT Arasampatti, Krishnagiri 19 to 24 Mar 2014 40
12 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt. Soc., Udumalpet, Tiruppur 17 to 22 Mar 2014 40
13 Tamil Nadu MSSRF, VRC M.Goundampalayam, Coimbatore 17 to 22 Mar 2014 20
14 Tamil Nadu MSSRF, Puducherry 17 to 22 Mar 2014 20

 

50th Week (353)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum GPK Karakulam 10 to 15 Mar 2014 56
2 Idukki Gandhiji Study Centre 10 to 15 Mar 2014 22
3 Malappuram KVK, Malappuram 10 to 15 Mar 2014 20
4 Malappuram Malappuram Producer company 10 to 15 Mar 2014 44
5 Malappuram Moothedam CPF, Nilambur 10 to 15 Mar 2014 25
6 Wayanad WSSS, Mananthavadi 10 to 15 Mar 2014 40
7 Kannur MASSS, Chamathachal 10 to 15 Mar 2014 26
8 Tamil Nadu WRDT Arasampatti, Krishnagiri 7 to 12 Mar 2014 40
9 Tamil Nadu Madathukulam Federation, Udumalpet, Tirupur 10 to 15 Mar 2014 40
10 Tamil Nadu TNPWA, Nilakottai, Dindigul 10 to 15 Mar 2014 40

 

49th Week (586)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Parassala CPF 3 to 8 Mar 2014 40
2 Trivandrum GPK Karakulam 3 to 8 Mar 2014 21
3 Kollam YMCA, Kollam 3 to 8 Mar 2014 30
4 Kollam Quilon Social Service Society, Neendakara 3 to 8 Mar 2014 20
5 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 3 to 8 Mar 2014 20
6 Idukky Kudayathur Development Society 3 to 8 Mar 2014 34
7 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi, Pandipara 3 to 8 Mar 2014 25
8 Palakkad People's Service Society 3 to 8 Mar 2014 61
9 Malappuram Malappuram Producer company 3 to 8 Mar 2014 46
10 Malappuram Kera Suraksha Federation of CPS, Maranchery 3 to 8 Mar 2014 23
11 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandy 3 to 8 Mar 2014 23
12 Kannur MASSS, Chamathachal 3 to 8 Mar 2014 19
13 Kannur Tejaswini Coconut Producer Company 3 to 8 Mar 2014 22
14 Tamil Nadu KVK Gandhigram, Dindigul 3 to 8 Mar 2014 20
15 Tamil Nadu MSSRF, VKC M.Goundampalayam, Coimbatore 3 to 8 Mar 2014 40
16 Tamil Nadu MSSRF, VKC Moolapalayam, Coimbatore 3 to 8 Mar 2014 40
17 Tamil Nadu TNPWA, Nilakottai, Dindigul 3 to 8 Mar 2014 40
18 Andhra Pradesh Hort. Res. Station, Ambajipeta, East Godavari 3 to 8 Mar 2014 17
19 Chhatisgarh Hort.Nursery Dongaghat, Assana, Jagdalpur 3 to 8 Mar 2014 20
19 Maharashtra MKKASSL, Vengurle, Sindhudurg 3 to 8 Mar 2014 25

 

48th Week (522)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum KVK Mitraniketan, Villanad 24 Feb to 1 Mar 2014 40
2 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 24 Feb to 1 Mar 2014 29
3 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi, Pandipara 24 Feb to 1 Mar 2014 20
4 Palakkad People's Service Society 24 Feb to 1 Mar 2014 61
5 Malappuram Malappuram Producer company 24 Feb to 1 Mar 2014 42
6 Wayanad WSSS, Mananthavadi 24 Feb to 1 Mar 2014 44
7 Kannur MASSS, Chamathachal 24 Feb to 1 Mar 2014 25
8 Tamil Nadu TAPWA, Pallapatty, Nilakottai, Dindigul 24 Feb to 1 Mar 2014 40
9 Tamil Nadu MSSRF, VRC VKC, Sundarajapuram Dindigul 24 Feb to 1 Mar 2014 40
10 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt. Soc., Erode 24 Feb to 1 Mar 2014 40
11 Tamil Nadu SCAD Rural Devp. Div., Thirunelveli 24 Feb to 1 Mar 2014 40
12 Tamil Nadu TNPWA, Nilakottai, Dindigul 21 to 26 Feb 2014 40
13 Karnataka KVK, Chitradurga 21 to 26 Feb 2014 20
14 Andhra Pradesh RARS, Anakapalle, Vishakhapatnam 21 to 26 Feb 2014 20
15 Gujarat KVI Bhuj, Navapada, Veraval, Girsomnath district 24 Feb to 1 Mar 2014 41

 

47th Week (355)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 17 to 22 Feb 2014 25
2 Trivandrum Parassala CPF 17 to 22 Feb 2014 40
3 Pathanamthita PASSS, Pazhakulam 17 to 22 Feb 2014 22
4 Palakkad People's Service Society, Kanjirapuzha 17 to 22 Feb 2014 43
5 Malappuram Malappuram Producer company 17 to 22 Feb 2014 45
6 Malappuram Moothedam CPF, Nilambur 17 to 22 Feb 2014 20
7 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandy 17 to 22 Feb 2014 22
8 Kozhikode Asraya Grama Vikas Kendra, Poonoor 17 to 22 Feb 2014 22
9 Kannur MASSS, Chamathachal 17 to 22 Feb 2014 24
10 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 17 to 22 Feb 2014 32
11 Chhatisgarh CDB DSP Farm, Kondagaon 17 to 22 Feb 2014 20
12 Tamil Nadu SCAD Rural Devp. Div., Thirunelveli 17 to 22 Feb 2014 40

 

46th Week (378)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Thiruvananthapuram Grameena Padana Kendram, TVM 10 to 15 Feb 2014 21
2 Kollam YMCA, Kollam 10 to 15 Feb 2014 25
3 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 10 to 15 Feb 2014 20
4 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 10 to 15 Feb 2014 28
5 Idukky Kudayathur Development Society 10 to 15 Feb 2014 25
6 Palakkad People's Service Society, Kanjirapuzha 10 to 15 Feb 2014 42
7 Malappuram Malappuram Producer company 10 to 15 Feb 2014 45
8 Malappuram Moothedam CPF, Nilambur 10 to 15 Feb 2014 18
9 Malappuram Kera Suraksha Federation of CPS, Maranchery 10 to 15 Feb, 2014 24
10 Kasaragod MASSS, Rajapuram 10 to 15 Feb, 2014 29
11 Tamil Nadu SCAD Rural Devp. Div., Thirunelveli 10 to 15 Feb, 2014 40
12 Tamil Nadu ATSDO, Thiruchirapalli 10 to 15 Feb, 2014 20
13 West Bengal CPCRI, Mohitnagar, Jalpaiguri 10 to 15 Feb, 2014 20
14 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 10 to 15 Feb, 2014 21

45th Week (408)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 3 to 8 Feb 2014 19
2 Trivandrum Parassala CPF 3 to 8 Feb 2014 40
3 Kottayam Kottayam Social Service Society 3 to 8 Feb 2014 40
4 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi, Pandipara 3 to 8 Feb 2014 28
5 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 3 to 8 Feb 2014 20
6 Thrissur Green Army, Athani 3 to 8 Feb 2014 29
7 Palakkad People's Service Society 3 to 8 Feb 2014 42
8 Malappuram Malappuram Producer company 3 to 8 Feb 2014 45
9 Malappuram Moothedam CPF, Nilambur 3 to 8 Feb 2014 20
10 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandy 3 to 8 Feb 2014 23
11 Kozhikode Asraya Grama Vikas Kendra, Poonoor 5 to 10 Feb 2014 17
12 Kasaragod MASSS Rajapuram 3 to 8 Feb 2014 24
13 Tamil Nadu KVK Gandhigram, Dindigul 3 to 8 Feb 2014 20
14 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 3 to 8 Feb 2014 21
15 West Bengal CPCRI, Mohitnagar, Jalpaiguri, SRKMA 3 to 8 Feb 2014 20

 

44th Week (428)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Kollam YMCA, Kottiyam 27 Jan to 1 Feb 2014 32
2 Idukki Gandhiji Study Centre,Thodupuzha 27 Jan to 1 Feb 2014 29
3 Idukki Kudayathur Development Society 27 Jan to 1 Feb 2014 20
4 Kottayam Krishi Vigyan Kendra 27 Jan to 1 Feb 2014 20
5 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 27 Jan to 1 Feb 2014 24
6 Palakkad People's Service Society 27 Jan to 1 Feb 2014 40
7 Malappuram Malappuram Producer company 27 Jan to 1 Feb 2014 39
8 Malappuram Moothedam CPF, Muppini 27 Jan to 1 Feb 2014 25
9 Malappuram Kera Suraksha Federation of CPS, Maranchery 27 Jan to 1 Feb 2014 20
10 Kozhikode Asraya Grama Vikas Kendra, Poonur 30 Jan to 4 Feb 2014 21
11 Wayanad WSSS, Mananthavadi 27 Jan to 1 Feb 2014 20
12 Kannur MASSS, Chamathachal 27 Jan to 1 Feb 2014 25
13 Tamil Nadu ATSDO, Thiruchirapalli 27 Jan to 1 Feb 2014 20
14 Andhra Pradesh

CDB DSP Farm, Vegiwada, West Godavari

27 Jan to 1 Feb 2014 35
15 Karnataka CDB DSP Farm, Mandya 27 Jan to 1 Feb 2014 20
16 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 27 Jan to 1 Feb 2014 18
17 West Bengal CPCRI Mohitnagar, Jalpaiguri 27 Jan to 1 Feb 2014 20

 

43rd Week (624)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Aryancode CPF 20 to 25 Jan, 2014 20
2 Trivandrum Parassala CPF 20 to 25 Jan, 2014 31
3 Trivandrum Malayinkeezh CPF 20 to 25 Jan, 2014 41
4 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 20 to 25 Jan, 2014 20
5 Kollam Quilon Social Service Society, Neendakara 20 to 25 Jan, 2014 21
6 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 20 to 25 Jan, 2014 23
7 Pathanamthita PASSS, Pazhakulam 20 to 25 Jan, 2014 20
8 Pathanamthita Krishi Vigyan Kendra 20 to 25 Jan, 2014 24
9 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi, Pandipara 20 to 25 Jan, 2014 21
10 Palakkad People's Service Society 20 to 25 Jan, 2014 64
11 Malappuram Malappuram Producer company 20 to 25 Jan, 2014 36
12 Malappuram Moothedam CPF, Nilambur 20 to 25 Jan, 2014 25
13 Malappuram KVK, Thavanoor 20 to 25 Jan, 2014 20
14 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandy 20 to 25 Jan, 2014 17
15 Kozhikode Asraya Grama Vikas Kendra, Poonur 22 to 27 Jan, 2014 19
16 Kannur MASSS, Chamathachal 20 to 25 Jan, 2014 27
17 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt. Soc., Udumalpet 20 to 25 Jan, 2014 40
18 Tamil Nadu ATSDO, Thiruchirapalli 20 to 25 Jan, 2014 20
19 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 20 to 25 Jan, 2014 25
20 Andhra Pradesh CDB DSP Farm, Vegiwada, West Godavari 20 to 25 Jan, 2014 25
21 Andhra Pradesh KVK, Amdalavalasa, Srikakulam 20 to 25 Jan, 2014 20
22 Andhra Pradesh Dr.YSR Horti. Uni Tadepalligudem, WG 20 to 25 Jan, 2014 20
23 Maharashtra Talvade, Sindhudurg 20 to 25 Jan, 2014 25
23 West Bengal Nadia KVK, Bidhan Chandra KVV 20 to 25 Jan, 2014 20

 

42nd Week (285)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Malayinkeezh CPF 13 to 18 Jan, 2014 37
2 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 13 to 18 Jan, 2014 20
3 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi, Pandipara 14 to 19 Jan, 2014 22
4 Idukki Kudayathur Development Society 14 to 19 Jan, 2014 20
5 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 13 to 18 Jan, 2014 21
6 Palakkad People's Service Society 13 to 18 Jan, 2014 20
7 Malappuram Malappuram Producer company 13 to 18 Jan, 2014 41
8 Malappuram Moothedam CPF, Nilambur 13 to 18 Jan, 2014 21
9 Malappuram Kera Suraksha Federation of CPS, Maranchery 13 to 18 Jan, 2014 16
10 Kozhikode Asraya Grama Vikas Kendra, Poonur 15 to 20 Jan, 2014 22
11 Kannur MASSS, Chamathachal 13 to 18 Jan, 2014 22
12 West Bengal Rathindra KVK, Bolapur 13 to 18 Jan, 2014 23

 

41st Week (414)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Aryancode CPF 6 to 11 Jan, 2014 20
2 Trivandrum Parassala CPF 6 to 11 Jan, 2014 20
3 Trivandrum Nemom Block CPF 6 to 11 Jan, 2014 40
4 Trivandrum Malayinkeezh CPF 6 to 11 Jan, 2014 43
5 Trivandrum KVK, Mithraniketan, Vellanad 6 to 11 Jan, 2014 21
6 Kollam Quilon Social Service Society, Neendakara 6 to 11 Jan, 2014 15
7 Kollam YMCA, Kottiyam 6 to 11 Jan, 2014 23
8 Idukky Kudayathur Development Society 6 to 11 Jan, 2014 25
9 Kottayam Krishi Vigyan Kendra 6 to 11 Jan, 2014 20
10 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 6 to 11 Jan, 2014 28
11 Malappuram Malappuram Producer company 6 to 11 Jan, 2014 40
12 Malappuram Moothedam CPF, Nilambur 6 to 11 Jan, 2014 20
13 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 6 to 11 Jan, 2014 17
14 Kozhikode Asraya Grama Vikas Kendra, Poonur 6 to 11 Jan, 2014 18
15 Wayanad WSSS, Mananthavadi 6 to 11 Jan, 2014 19
16 Kannur MASSS, Chamathachal 6 to 11 Jan, 2014 20
17 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 6 to 11 Jan, 2014 25

 

40th Week (111)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 30 Dec 13 to 4 Jan, 14 15
2 Palakkad People's Service Society 30 Dec 13 to 4 Jan, 14 19
3 Malappuram Malappuram Producer Company, Kondotty 30 Dec 13 to 4 Jan, 14 36
4 Malappuram Kera Suraksha Federation of CPS, Maranchery 30 Dec 13 to 4 Jan, 14 20
5 Kannur MASSS Training center, Chamathachal 30 Dec 13 to 4 Jan, 14 21

 

39th Week (79)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 23 to 28 Dec, 13 23
2 Malappuram Malappuram Producer Company, Kondotty 23 to 28 Dec, 13 36
3 Tamil Nadu ATSDO, Thiruchirapalli 21 to 26 Dec, 13 20

 

38th Week (295)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Aryancode Federation of CPS 16 to 21 Dec, 13 20
2 Trivandrum Nemom Federation of CPS 16 to 21 Dec, 13 38
3 Pathanamthita CARD KVK, Pathanamthita 16 to 21 Dec, 13 13
4 Palakkad People's Service Society 16 to 21 Dec, 13 20
5 Malappuram KVK, Malappuram 16 to 21 Dec, 13 18
6 Malappuram Malappuram Producer Company, Kondotty 16 to 21 Dec, 13 22
7 Malappuram Moothedam Federation, Nilambur 16 to 21 Dec, 13 24
8 Kozhikode KVK, Peruvannamoozhy 16 to 21 Dec, 13 20
9 Kasaragod KVK, CPCRI, Kasaragod 16 to 21 Dec, 13 20
10 Tamil Nadu ATSDO, Thiruchirapalli 11 to 16 Dec, 13 20
11 Tamil Nadu Dr Perumal KVK, Krishnagiri 16 to 21 Dec, 13 20
12 Tamil Nadu Snehalaya CPF, Alampalayam, Udumalpet, Tiruppur 16 to 21 Dec, 13 40
13 Maharashtra Agri.Res. Station, Palghar, Thane 16 to 21 Dec, 13 20

 

37th Week (267)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum KVK, Mithraniketan, Vellanad 9 to 14 Dec, 13 19
2 Trivandrum Aryancode Federation of CPS 9 to 14 Dec, 13 23
3 Pathanamthita PASSS, Pazhakulam 9 to 14 Dec, 13 19
4 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 9 to 14 Dec, 13 22
5 Palakkad People's Service Society 9 to 14 Dec, 13 20
6 Palakkad People's Service Society 9 to 14 Dec, 13 21
7 Malappuram Malappuram Coconut Producer Company, Kondoty 9 to 14 Dec, 13 20
8 Wayanad WSSS, Mananthavadi, Wayanad 9 to 14 Dec, 13 26
9 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 9 to 14 Dec, 13 21
10 Kasaragod MASSS, Rajapuram 9 to 14 Dec, 13 18
11 Chhatisgarh CDB DSP Farm, Kondagaon 9 to 14 Dec, 13 19
12 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 9 to 14 Dec, 13 19
13 Maharashtra Talvade, Devgad, Sindhudurg 6 to 11 Dec, 13 20

 

36th Week (138)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Nemom Federation of CPS 2 to 7 Dec, 13 40
2 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 2 to 7 Dec, 13 21
3 Kollam YMCA, Kollam 2 to 7 Dec, 13 21
4 Palakkad People's Service Society 2 to 7 Dec, 13 20
5 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram 2 to 7 Dec, 13 15
9 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 2 to 7 Dec, 13 21

 

35th Week (255)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Aryancode CPF, Trivandrum 25 to 30 Nov, 13 20
2 Kottayam KVK, Kottayam 25 to 30 Nov, 13 20
3 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 25 to 30 Nov, 13 23
4 Thrissur KVK, Mannuthi, Thrissur 25 to 30 Nov, 13 20
5 Palakkad People's Service Society 25 to 30 Nov, 13 20
6 Palakkad People's Service Society 25 to 30 Nov, 13 19
7 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram 25 to 30 Nov, 13 7
8 Wayanad WSSS, Wayanad 25 to 30 Nov, 13 26
9 Tamil Nadu SCAD KVK, Vagaikulam, Tutucorin 25 to 30 Nov, 13 20
10 Tamil Nadu SCAD KVK, Vagaikulam, Tutucorin 25 to 30 Nov, 13 20
11 Maharashtra SPSSM Vengurle, Sindhudurg 25 to 30 Nov, 13 20
12 Karnataka KV K, CPCRI, Kasaragod 25 to 30 Nov, 13 40

 

34th Week (310)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Pathanamthita PASSS, Pazhakulam 18 to 23 Nov, 13 19
2 Pathanamthita KVK, Pathanamthitta 18 to 23 Nov, 13 14
3 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 18 to 23 Nov, 13 20
4 Thrissur Green Army, Athani 18 to 23 Nov, 13 28
5 Palakkad People's Service Society 18 to 23 Nov, 13 18
6 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram 18 to 23 Nov, 13 9
7 Kozhikode KVK, Peruvannamoozhy 18 to 23 Nov, 13 20
8 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 18 to 23 Nov, 13 22
9 Tamil Nadu MSSSRF, Kanyakumari 18 to 23 Nov, 13 20
10 Tamil Nadu SCAD KVK, Vagaikulam, Tutucorin - Thirunelveli 18 to 23 Nov, 13 20
11 Tamil Nadu SCAD KVK, Vagaikulam, Tutucorin - Thirunelveli 18 to 23 Nov, 13 20
12 Tamil Nadu MSSRF, Pudukotai VRC 18 to 23 Nov, 13 20
13 Tamil Nadu Dr.Perumal KVK, Krishnagiri 18 to 23 Nov, 13 20
14 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt.Soc., Pallapalayam, Tiruppur 18 to 23 Nov, 13 20
15 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt.Soc., Pallapalayam, Tiruppur 18 to 23 Nov, 13 20
16 Karnataka KV K, Haradanahalli Farm, Chamarajanagar 18 to 23 Nov, 13 20

 

33rd Week (246)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 11 to 16 Nov, 13 21
1 Kollam Quilon Social Service Society, Neendakara 11 to 16 Nov, 13 18
2 Kollam Quilon Social Service Society, Neendakara 11 to 16 Nov, 13 17
3 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 11 to 16 Nov, 13 20
4 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 11 to 16 Nov, 13 22
5 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 11 to 16 Nov, 13 25
6 Idukki Kudayathur Development Society 11 to 16 Nov, 13 25
7 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 11 to 16 Nov, 13 20
8 Palakkad People's Service Society 11 to 16 Nov, 13 20
9 Palakkad People's Service Society 11 to 16 Nov, 13 18
10 Tamil Nadu SCAD KVK, Vagaikulam, Tutucorin - Thirunelveli 11 to 16 Nov, 13 20
11 Gujarat Krishi Vikas Info Centre, Veraval, Junagad 11 to 16 Nov, 13 20

 

32nd Week (102)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 4 to 9 Nov, 13 23
2 Palakkad People's Service Society 4 to 9 Nov, 13 21
3 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 4 to 9 Nov, 13 19
4 Wayanad WSSS, Wayanad 4 to 9 Nov, 13 20
5 Kasaragod Krishi Vigyan Kendra, CPCRI, Kasaragod 4 to 9 Nov, 13 19

 

31st Week (218)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Govt. Polytechnic College, Neyyattinkara 28 Oct to 2 Nov, 13 20
2 Trivandrum Govt. Polytechnic College, Neyyattinkara 28 Oct to 2 Nov, 13 19
3 Trivandrum Aryancode CPF, Trivandrum 28 Oct to 2 Nov, 13 19
4 Kollam YMCA, Kollam 28 Oct to 2 Nov, 13 27
5 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 28 Oct to 2 Nov, 13 18
6 Kottayam KVK, KAU RARS, Kumarakom 28 Oct to 2 Nov, 13 20
7 Kottayam KSSS Samaritan Resource Centre, Cherpunkal 28 Oct to 2 Nov, 13 35
8 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 28 Oct to 2 Nov, 13 21
9 Palakkad People's Service Society 28 Oct to 2 Nov, 13 21
10 Wayanad WSSS, Wayanad 28 Oct to 2 Nov, 13 18

 

30th Week (272)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Govt. Polytechnic College, Neyyattinkara 21 to 26 Oct, 13 20
2 Trivandrum Aryancode CPF, Trivandrum 21 to 26 Oct, 13 20
3 Pathanamthitta Pazhakulam Social Service Society 21 to 26 Oct, 13 24
4 Pathanamthitta KVK Pathanamthitta 21 to 26 Oct, 13 19
5 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarika Vedi 21 to 26 Oct, 13 20
6 Idukki Kudayathur Development Society 21 to 26 Oct, 13 25
7 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikkuzhy 21 to 26 Oct, 13 22
8 Malappuram Krishi Vigyan Kendra, Malappuram 21 to 26 Oct, 13 20
9 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 21 to 26 Oct, 13 22
10 Wayanad WSSS, Wayanad 21 to 26 Oct, 13 20
11 Kannur Tejaswini FoCT Training Centre, Muthuvam 21 to 26 Oct, 13 20
12 Karnataka BID-K, S.Lakkihalli, Tiptur, Tumkur 21 to 26 Oct, 13 20
13 Karnataka JSS Krishi Vigyan Kendra, Suttur 21 to 26 Oct, 13 20

 

29th Week (58)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 14 to 19 Oct, 13 20
2 Palakkad People's Service Society 14 to 19 Oct, 13 18
3 Maharashtra Kelshi, Dapoli, Ratnagiri 14 to 19 Oct, 13 20

 

28th Week (328)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Govt. Polytechnic College, Neyyattinkara 7 to 12 Oct, 13 20
2 Trivandrum Aryancode CPF, Trivandrum 7 to 12 Oct, 13 20
3 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikkuzhy 7 to 12 Oct, 13 20
4 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 7 to 12 Oct, 13 30
5 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 7 to 12 Oct, 13 20
6 Idukki Kudayathur Development Society 7 to 12 Oct, 13 25
7 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 7 to 12 Oct, 13 15
8 Palakkad People's Service Society 7 to 12 Oct, 13 21
9 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 7 to 12 Oct, 13 26
10 Kannur Tejaswini FoCT Training Centre, Muthuvam 7 to 12 Oct, 13 33
11 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, Davangere 7 to 12 Oct, 13 20
12 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, Mangalore 7 to 12 Oct, 13 20
13 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, Brahmavara, Udupi 7 to 12 Oct, 13 20
14 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, Haradanahalli, Chamarajanagar 7 to 12 Oct, 13 20
15 Karnataka DSP Farm, Mandya 7 to 12 Oct, 13 18

 

27th Week (157)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum KVK, Mithranikethan, Vellanad 30 Sep to 5 Oct, 13 19
2 Kollam YMCA, Kottiyam 30 Sep to 5 Oct, 13 19
3 Kottayam Krishi Vigyan Kendra 30 Sep to 5 Oct, 13 20
4 Palakkad People's Service Society 30 Sep to 5 Oct, 13 19
5 Kasaragod MASSS, Rajapuram 30 Sep to 5 Oct, 13 20
6 Tamil Nadu Cendect KVK, Kamatchipuram, Theni 30 Sep to 5 Oct, 13 20
7 Tamil Nadu Cendect KVK, Kamatchipuram, Theni 30 Sep to 5 Oct, 13 20
8 Maharashtra Krushi Tantra Vidyalaya, Vengurle, Valivande,  Sindhudrg 30 Sep to 5 Oct, 13 20

 

26th Week (399)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 23 to 28 Sep, 13 32
2 Kollam Quilon Social Service Society, Neendakara 23 to 28 Sep, 13 34
3 Pathanamthitta Pazhakulam Social Service Society 23 to 28 Sep, 13 26
4 Pathanamthitta Krishi Vigyan Kendra, Pathannamthitta 23 to 28 Sep, 13 26
5 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarika Vedi 23 to 28 Sep, 13 20
6 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikkuzhy 23 to 28 Sep, 13 24
7 Palakkad People's Service Society 23 to 28 Sep, 13 20
8 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram, Palakkad 23 to 28 Sep, 13 21
9 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 23 to 28 Sep, 13 31
10 Kozhikode Krishi Bhavan, Koorachundu 23 to 28 Sep, 13 21
11 Kasaragod Krishi Vigyan Kendra, CPCRI, Kasaragod 23 to 28 Sep, 13 23
12 Tamil Nadu KVK, Gandhigram, Dindigul 23 to 28 Sep, 13 20
13 Tamil Nadu WRDT, Arasampatti, Krishnagiri 23 to 28 Sep, 13 20
14 Tamil Nadu BMT, KVK, Thanjavur 23 to 28 Sep, 13 20
15 Chhatisgarh CDB DSP Farm, Kondagaon 23 to 28 Sep, 13 20
16 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally, Khurda, Odisha 23 to 28 Sep, 13 21
17 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, Konehally, Tiptur 23 to 28 Sep, 13 20

 

25th Week (80)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Tamil Nadu WRDT, Arasampatti, Krishnagiri 17 to 22 Sep, 13 20
2 Tamil Nadu WRDT, Arasampatti, Krishnagiri 17 to 22 Sep, 13 20
3 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, Mudigere 17 to 22 Sep, 13 20
4 Karnataka KVK, Saidapur Farm, Dharwad 19 to 24 Sep, 13 20

 

24th Week (99)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikkuzhy 9 to 14 Sep, 13 21
2 Palakkad People's Service Society 9 to 14 Sep, 13 18
3 Kasaragod MASSS, Rajapuram 9 to 14 Sep, 13 20
4 Tamil Nadu WRDT, Arasampatti, Krishnagiri 11 to 16 Sep, 13 20
5 Tamil Nadu WRDT, Arasampatti, Krishnagiri 11 to 16 Sep, 13 20

 

23rd Week (233)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum KVK, Mithranikethan, Vellanad 2 to 7 Sep, 13 20
2 Kollam YMCA, Kottiyam, Kollam 2 to 7 Sep, 13 20
3 Kollam YMCA, Kottiyam, Kollam 2 to 7 Sep, 13 20
4 Kottayam Kottayam Service Society 2 to 7 Sep, 13 26
5 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seve Kendram, SL Puram 2 to 7 Sep, 13 20
6 Palakkad People's Service Society 2 to 7 Sep, 13 24
7 Kozhikode Krishi Bhavan, Koorachundu 2 to 7 Sep, 13 19
8 Kannur Maithri, Manakkadavu, Karrikkayam 2 to 7 Sep, 13 25
9 Kasaragod MASSS, Rajapuram 2 to 7 Sep, 13 19
10 Tamil Nadu Dr.Perumal KVK, Krishnagiri 2 to 7 Sep, 13 20
11 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, VC Farm, Mandya 2 to 7 Sep, 13 20

 

22nd Week (210)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Govt. Polytechnic College, Neyyattinkara 26 to 31 Aug, 13 20
2 Kottayam KVK, Kottayam 26 to 31 Aug, 13 20
3 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikkuzhy 26 to 31 Aug, 13 22
4 Thrissur Green Army, Athani 26 to 31 Aug, 13 36
5 Palakkad People's Service Society 26 to 31 Aug, 13 20
6 Malappuram Krishi Vigyan Kendra 26 to 31 Aug, 13 20
7 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 26 to 31 Aug, 13 17
8 Kannur MASSS, Sreepuram 26 to 31 Aug, 13 16
9 Kasaragod MASSS, Rajapuram 26 to 31 Aug, 13 23
10 Assam DSP Farm, Abhayapuri 26 to 31 Aug, 13 16

 

21st Week (357)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Kollam Quilon Social Service Society, Neendakara 18 to 23 Aug, 13 17
2 Kollam YMCA, Kollam 19 to 24 Aug, 13 17
3 Pathanamthitta Pazhakulam Social Service Society 19 to 24 Aug, 13 22
4 Pathanamthitta KVK, Pathanamthitta 19 to 24 Aug, 13 16
5 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 19 to 24 Aug, 13 17
6 Thrissur KVK, Mannuthy, Thrissur 19 to 24 Aug, 13 20
7 Palakkad People's Service Society 19 to 24 Aug, 13 20
8 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram, Palakkad 19 to 24 Aug, 13 20
9 Kozhikode Ujjayini Cultural Centre, Koyilandi 19 to 24 Aug, 13 16
10 Kannur Tejaswini FoCT Training Centre, Muthuvam 19 to 24 Aug, 13 31
11 Kasaragod MASSS, Rajapuram 19 to 24 Aug, 13 22
12 Kasaragod KVK, CPCRI, Kasaragod 19 to 24 Aug, 13 21
13 Tamil Nadu Cendect KVK, Kamatchipuram, Theni 19 to 24 Aug, 13 40
14 Tamil Nadu Dr.Perumal KVK, Elumichiangiri, Krishnagiri 19 to 24 Aug, 13 20
15 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 19 to 24 Aug, 13 18
16 Karnataka KVK, Babbur Farm, Hiriyur, Chitradurga, 21 to 26 Aug, 13 20
17 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, Mangalore 19 to 24 Aug, 13 20

 

20th Week (140)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 12 to 17 Aug, 13 20
2 Thrissur Social Welfare Centre, ST Nagar 12 to 17 Aug, 13 20
3 Palakkad People's Service Society 12 to 17 Aug, 13 20
4 Kannur MASSS, Sreepuram 12 to 17 Aug, 13 20
5 Kannur Maithri, Karikkayam, Manakkadavu 12 to 17 Aug, 13 17
6 Kasaragod MASSS, Rajapuram 12 to 17 Aug, 13 23
7 Tamil Nadu KVK, Gandhigram, Dindigul 12 to 17 Aug, 13 20

 

19th Week (93)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 5 to 10 Aug, 13 21
2 Palakkad People's Service Society 5 to 10 Aug, 13 20
3 kannur Maithri, Karikkayam 5 to 10 Aug, 13 30
4 Kasaragod MASSS, Rajapuram 5 to 10 Aug, 13 22

 

18th Week (257)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Mithraniketan, Vellanad 29 Jul to 3 Aug, 13 24
2 Kollam YMCA, Kollam 29 Jul to 3 Aug, 13 30
3 Kottayam KVK Kottayam 29 Jul to 3 Aug, 13 20
4 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 29 Jul to 3 Aug, 13 22
5 Thrissur Green Army, Athani 29 Jul to 3 Aug, 13 20
6 Thrissur Green Army, Athani 29 Jul to 3 Aug, 13 19
7 Palakkad People's Service Society 29 Jul to 3 Aug, 13 20
8 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandy 29 Jul to 3 Aug, 13 26
9 Kannur MASSS, Sreepuram 29 Jul to 3 Aug, 13 18
10 Kasaragod MASSS, Rajapuram 29 Jul to 3 Aug, 13 22
11 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 29 Jul to 3 Aug, 13 16
12 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, Harehalli, Tumkur 31 Jul to 5 Aug, 13 20

 

17th Week (272)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Pathanamthitta Pazhakulam Social Service Society 22 to 27 Jul, 13 20
2 Pathanamthitta KVK, Pathanamthitta 22 to 27 Jul, 13 18
3 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikkuzhy 22 to 27 Jul, 13 27
4 Kottayam KSSS Samaritan Resource Centre, Cherpunkal 22 to 27 Jul, 13 20
5 Kottayam KSSS Samaritan Resource Centre, Cherpunkal 22 to 27 Jul, 13 20
6 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 22 to 27 Jul, 13 19
7 Kannur MASSS, Sreepuram 22 to 27 Jul, 13 25
8 Kasaragod MASSS, Rajapuram 22 to 27 Jul, 13 24
9 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 22 to 27 Jul, 13 19
10 Tamil Nadu Dr.Perumal KVK, Elumichiangiri, Krishnagiri 22 to 27 Jul, 13 20
11 Tamil Nadu KVK, Gandhigram, Dindigul 22 to 27 Jul, 13 20
12 Tamil Nadu BMT KVK, Thanjavoor 22 to 27 Jul, 13 20
13 Karnataka Krishi Vigyan Kendra, Kandali, Hassan 22 to 27 Jul, 13 20

 

16th Week (190)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Kollam YMCA, Kottiyam 15 to 20 Jul, 13 25
2 Kottayam Krishi Vigyan Kendra, Kottayam 15 to 20 Jul, 13 20
3 Idukki Kudayathur Development Society 15 to 20 Jul, 13 25
4 Palakkad People's Service Society, Palakkad 15 to 20 Jul, 13 20
5 Kannur MASSS, Sreepuram 15 to 20 Jul, 13 20
6 Kasaragod MASSS, Rajapuram 15 to 20 Jul, 13 20
7 Tamilnadu Cendect KVK, Kamatchipuram, Theni 15 to 20 Jul, 13 20
8 Tamilnadu Cendect KVK, Kamatchipuram, Theni 15 to 20 Jul, 13 20
9 Andhra Pradesh KVK, Amdalavalasa, Sreekakulam 15 to 20 Jul, 13 20

 

15th Week (142)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Ernakulam LEDS, Christujyothi Trg.Centre, Kothamangalam 8 to 13 Jul, 13 23
2 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandy 8 to 13 Jul, 13 17
3 Palakkad People's Service Society, Palakkad 8 to 13 Jul, 13 20
4 Kannur MASSS, Sreepuram 8 to 13 Jul, 13 20
5 Kannur Maithri, Manakkadavu 8 to 13 Jul, 13 16
6 Kasaragod MASSS, Rajapuram 8 to 13 Jul, 13 23
7 Andhra Pradesh Hort. Res. Station, Ambajipeta, East Godavari 8 to 13 Jul, 13 23

 

14th Week (71)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 4 to 9 Jul, 13 27
2 Kannur Tejaswini FoCT Training Centre, Muthuvam 1 to 6 Jul, 13 20
3 Kasaragod MASSS, Rajapuram 1 to 6 Jul, 13 24

 

13th Week (246)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Krishi Vigyan Kendra, Vellanad 24 to 29 Jun, 13 21
2 Idukki Malanad Yuvajana Samskarikavedi 24 to 29 Jun, 13 21
3 Idukki Kudayathur Development Society 24 to 29 Jun, 13 25
4 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 24 to 29 Jun, 13 26
5 Ernakulam LEDS, Christujyothi Trg.Centre, Kothamangalam 24 to 29 Jun, 13 19
6 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 24 to 29 Jun, 13 17
7 Palakkad Peoples Service Society, Palakkad 24 to 29 Jun, 13 20
8 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandy 24 to 29 Jun, 13 24
9 Kannur MASSS, Sreepuram 24 to 29 Jun, 13 27
10 Kasaragod MASSS, Rajapuram 24 to 29 Jun, 13 26
11 Karnataka JSS Krishi Vigyan Kendra, Suttur, Karnataka 24 to 29 Jun, 13 20

 

12th Week (173)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 17 to 22 Jun, 13 19
2 Palakkad People's Service Society, Palakkad 17 to 22 Jun, 13 19
3 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 17 to 22 Jun, 13 31
4 Idukki Malanad Yuvajana Samskarikavedi 17 to 22 Jun, 13 20
5 Kannur Maithri, Manakkadavu 17 to 22 Jun, 13 24
6 Kasaragod Krishi Vigyan Kendra, CPCRI, Kasaragod 17 to 22 Jun, 13 21
7 Kasaragod Krishi Vigyan Kendra, CPCRI, Kasaragod 17 to 22 Jun, 13 19
4 Andhra Pradesh HRS Ambajipeta, East Godawari 17 to 22 Jun, 13 20

 

11th Week (149)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 10 to 15 Jun, 13 17
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 10 to 15 Jun, 13 17
3 Trivandrum Krishi Vigyan Kendra, Vellanad 10 to 15 Jun, 13 18
4 Idukki Malanad Yuvajana Samskarikavedi 10 to 15 Jun, 13 20
5 Thrissur Green Army, Athani 10 to 15 Jun, 13 19
6 Thrissur Green Army, Athani 10 to 15 Jun, 13 18
7 Kannur Maithri, Manakkadavu 10 to 15 Jun, 13 20
8 Maharashtra Vengurla, Sindhudurg, Maharashtra 6 to 11 Jun, 13 20

 

10th Week (135)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 3 to 8 Jun, 13 24
2 Kottayam KSSS Samaritan Resource Centre, Cherpunkal 3 to 8 Jun, 13 20
3 Kottayam KSSS Samaritan Resource Centre, Cherpunkal 3 to 8 Jun, 13 20
4 Idukki Malanad Yuvajana Samskarikavedi 3 to 8 Jun, 13 20
5 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 3 to 8 Jun, 13 22
6 Palakkad People's Service Society 3 to 8 Jun, 13 29

 

9th Week (114)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum KVK, Vellanad 27 May to 1 Jun, 13 23
2 Kottayam KVK, Kottayam 27 May to 1 Jun, 13 20
3 Thrissur Green Army, Athani 27 May to 1 Jun, 13 19
4 Thrissur Green Army, Athani 27 May to 1 Jun, 13 19
5 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram 27 May to 1 Jun, 13 17
6 Kannur Maithri, Manakkadavu 27 May to 1 Jun, 13 16

 

8th Week (43)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Idukki Malanad Yuvajana Samskarikavedi 20 to 25 May, 13 20
2 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 20 to 25 May, 13 23

 

7th Week (175)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 13 to 18 May, 13 20
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 13 to 18 May, 13 20
3 Kottayam KVK, Kottayam 13 to 18 May, 13 20
4 Idukki Malanad Yuvajana Samskarikavedi 13 to 18 May, 13 25
5 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 13 to 18 May, 13 22
6 Thrissur Green Army, Athani 11 to 16 May, 13 43
7 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram, Palakkad 13 to 18 May, 13 25

 

6th Week (73)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Aryancode CPF, Trivandrum 6 to 11 May, 13 20
2 Palakkad People's Service Society, Palakkad 6 to 11 May, 13 33
2 Palakkad Maithri, Urukulam, Govindapuram, Palakkad 6 to 11 May, 13 20

 

5th Week (50)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Kottayam Social Service Society, Kottayam 29 Apr to 4 May, 13 30
2 Malappuram Maithri, Urukulam, Govindapuram, Palakkad 29 Apr to 4 May, 13 20

 

4th Week (72)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Aryancode CPF, Trivandrum 22 to 27 Apr, 13 20
2 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 25 to 30 Apr, 13 20
3 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 22 to 27 Apr, 13 15
4 Malappuram Maithri, Urukulam, Govindapuram, Palakkad 22 to 27 Apr, 13 17

 

3rd Week (52)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Aryancode CPF, Trivandrum 15 to 20 Apr, 13 20
2 Palakkad People's Service Society, Palakkad 15 to 20 Apr, 13 12
3 Maharashtra MSPM, Murud, Dapoli, Ratnagiri 14 to 19 Apr, 13 20

 

2nd Week (22)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Malappuram Maithri, Urukulam, Govindapuram, Palakkad 8 to 13 Apr, 13 22

 

1st Week (54)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Malappuram Maithri, Urukulam, Govindapuram, Palakkad 1 to 7 Apr, 13 29
2 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 1 to 7 Apr, 13 25

 

 

FoCT details in Tamil

* Friends of Coconut Tree (FoCT)

Coconut Tree climbers are a rarity these days in Kerala and other coconut growing states of Karnataka, Tamil Nadu, Andhra Pradesh, Maharastra and Goa, with very few taking on the traditional profession. Coconut climbers are a very vital link in the production chain. The consistent supply of raw nuts for the market as well as for the processing sector can be ensured only by strict adherence to the regular harvesting schedule. In many areas, farmers are forced to seek help from migrant labourers, who charge exorbitant amounts, despite not being familiar with the art of coconut climbing. 'The scarcity of labour disrupts harvesting cycles thus causing loss of income to the growers. As against the general norm of harvesting cycles of 45-60 days, farmers are currently able to harvest only once in three to four months. Though the Coconut Development Board is training unemployed youth in palm climbing, there is a reluctance to enter this field because of the occupational risk and the arduous labour involved in climbing tall coconut trees. In the recent past there has been an array of coconut palm climbing devices developed by individuals, Research Institutions, Universities and NGO’s , which are claimed to be safe and easy to operate. But in spite of all the efforts taken in the recent past, there is still an acute shortage of trained coconut palm climbers for harvesting and plant protection activities. With a serious view to tackle this problem, the Board would be conducting a massive training program to train about 5000 underemployed youth in developing special skills and confidence in coconut palm climbing and plant protection activities for the benefit of the coconut community as a whole.


Objective:

  • To develop a professional group of youth under the banner of “Friends of Coconut Tree” for harvesting and plant protection operations in coconut
  • To impart training to a group of unemployed youth in developing technical skills, entrepreneurship capacity, leadership qualities and communication skills to address the needs of the coconut growers. 
  • To make them self reliant and instill confidence in undertaking the responsibility of “Friends of Coconut Tree”.
  • To tackle the problem of unavailability of coconut tree climbers for coconut farming and plant protection activities
  • Generate appropriate technologies to support sustainable growth of coconut sector and generate employment opportunities for the youth

Mode of implementation:

It is proposed to identify, train and handhold at least 5000 underemployed youth under the “Friends of Coconut Tree” covering 10 major coconut growing districts of the state of Kerala. The identification of youth can be carried out through Kudumbashree units under the concerned local bodies, Kera karshaka samithis, Krishi Vigyan Kendras, clusters, Coconut Producers societies (CPS), youth clubs under Nehru Yuva Kendras, Vikas Vahini Volunteer clubs of NABARD(VVV), Primary Agricultural Societies, Coconut Growers Cooperatives, NGOs and Self Help Groups of NGOs.

Criteria for selection: 
• Age group of 18-40 yrs 
• Preferably underemployed healthy individuals 
• Free from any disability 
• Minimum education up to seventh standard 
• Minimum of 30% of trainees to be women 
The training will be conducted in batches of a minimum of 20 for a week (6 days). The training will be 
residential and will include technical, managerial and practical sessions. 
Program Coverage 
1. Coconut climbing techniques 
2. Coconut harvesting operations and crown cleaning aspects 
3. Spraying and pest control operation 
4. Pollination and hybridization techniques 
5. Plant protection measures 
6. Identification of tender nut, mature coconut and seed nut 
7. Developing Leadership quality and communication skills 
8. Entrepreneurship development skills 
9. Thrift/ Savings management 

Address for communication: 
The Chairman 
Coconut Development Board 
Kera Bhavan, SRV High School Road, Kochi – 11 
Email: cdbkochi@gmail.com 
Website: coconutboard.gov.in

 

 

 

 


FoCT Districtwise

Coconut Producers' Society

Photo Gallery

Media on
coconut

 

 

 

 

BACK

HOME

Back

Home